top of page
  • redakcja51

3M zmniejszy zużycie tworzyw sztucznych w trosce o środowisko

Z okazji Światowego Dnia Ziemi 22 kwietnia, firma 3M, globalny lider w dziedzinie innowacji i produkcji, zobowiązała się do redukcji zużycia plastiku wytwarzanego z ropy naftowej. Do 2025 roku firma chce osiągnąć nowy cel w zakresie zrównoważonego rozwoju: zmniejszyć poziom wykorzystania tworzyw sztucznych opartych na źródłach kopalnych o 56 tys. ton metrycznych.W rezultacie nowego zobowiązania, 3M wprowadzi do swojego portfolio konsumenckiego nowe produkty pochodzące z recyklingu lub oparte o tworzywa sztuczne pochodzenia biologicznego. Jednym z przykładów jest gąbka Scotch-Brite® wykonana w 75 proc. z plastiku pochodzącego z recyklingu i dystrybuowana w opakowaniach wykonanych w 100 proc. z surowców wtórnych i nadających się do ponownego przetworzenia. Firma 3M nieprzerwanie wdraża procesy umożliwiające odchodzenie od tworzyw syntetycznych i zamierza do końca 2025 roku zredukować poziom wykorzystania plastiku o 56 tys. ton metrycznych, czyli o pięciokrotność wagi wieży Eiffla.

„Inwestycje w innowacje w zakresie produkcji, w tym procesów pakowania, są dla nas niezwykle istotne. Globalnie, ilość wytwarzanego plastiku jest jednym z większych wyzwań współczesnego świata. Dlatego chcemy zużywać mniej tworzyw sztucznych i wykorzystywać plastik pochodzący z recyklingu. W ostatnim czasie w Polsce osiągnęliśmy zero landfill (brak składowanych odpadów) i przeszliśmy na energię z OZE we wszystkich biurach i zakładach w kraju. Cieszę się, że firma zdecydowała się na realizację kolejnego ambitnego celu środowiskowego” - mówi Anthony Crawford, dyrektor operacji produkcyjnych w regionie Europy Wschodniej.

Zanieczyszczenie środowiska tworzywami sztucznymi jest poważnym wyzwaniem globalnym - produkcja syntetyków na bazie paliw kopalnych negatywnie wpływa na globalny klimat na skutek emisji gazów cieplarnianych. Ostatnie badania przeprowadzone przez Centrum Międzynarodowego Prawa Ochrony Środowiska (CIEL) wykazały, że do 2050 roku poziom emisji gazów cieplarnianych pochodzących z produkcji tworzyw sztucznych zrówna się z poziomem CO2 emitowanego przez 615 elektrowni węglowych, co daje wolumen 2,75 miliarda ton metrycznych dwutlenku węgla uwolnionego do atmosfery. Zmniejszając zużycie plastiku, 3M chce przeciwdziałać zmianom klimatu. Jest to zgodne z działaniami firmy na rzecz minimalizacji składowanych odpadów oraz niedawno ogłoszonym celem osiągnięcia neutralności węglowej do 2050 r. W Polsce 3M już na początku 2021 r. przeszła na 100-procentowy odbiór energii z odnawialnych źródeł, co jeszcze bardziej przybliża firmę do realizacji globalnych celów zrównoważonego rozwoju.

3M kontynuuje współpracę ze swoimi badaczami, inżynierami i naukowcami, jak również z dostawcami, klientami, organizacjami pozarządowymi i liderami społeczności w celu podniesienia poziomu cyrkularności swoich produktów i półproduktów. Od 2019 roku każdy nowy produkt wprowadzany na rynek przez firmę spełnia zobowiązanie dotyczące zrównoważonego rozwoju tzw. „Sustainability value commitment”, np. nadaje się do recyklingu, lub opiera na materiałach pochodzących z recyklingu.

Więcej informacji o tym, jak firma 3M wspiera zrównoważony rozwój znajduje się na stronie 3M.com/sustainability.


Źródło informacji: 3M

1 wyświetlenie0 komentarzy

Comments


bottom of page