top of page
  • Zdjęcie autoraRedaktor

Co się stało ze zbiórką na pożar w Australii?

Użytkownicy Facebooka utworzyli ponad 19 000 zbiórek gromadzących fundusze, dzięki którym zebrano ponad 50 milionów USD na pomoc dla Australii. Darowizny pochodziły z ponad 75 krajów.


Australijska aktorka komediowa, Celeste Barber, stworzyła najbardziej popularną zbiórkę pieniędzy, której efektem było zebranie ponad 34 milionów dolarów na pomoc przeciwpożarową od ponad miliona ludzi na całym świecie. Zbiórka była największą w historii Facebooka.

Jednak żadna kwota z zebranych pieniędzy nie została przekazana ofiarom pożarów buszu ze względu na kwestie prawne dotyczące sposobu dystrybucji środków.

Kiedy zaczęła napływać ogromna ilość pieniędzy z całego świata, Barber postanowiła zmienić ustawienia zbiórki pieniędzy, aby wesprzeć również inne stany dotknięte pożarami, nie tylko NSW. NSW to Nowa Południowa Walia, stan na wschodnim wybrzeżu Australii. Pojawiły się problemy prawne, ponieważ pieniądze były przekazywane na konto NSW RFS Donations Trust, które z mocy prawa nie może przekazywać funduszy innym organizacjom charytatywnym. NSW Rural Fire Service (NSW RFS) to największa na świecie ochotnicza straż pożarna, której członkowie świadczą usługi przeciwpożarowe i ratownicze dla około 95 procent NSW. NSW RFS według statutu i regulacji prawnych mogą wykorzystać fundusze na aktualizację sprzętu, w tym ciężarówek i masek na twarz, ale z prawnego punktu widzenia nie mogą przekazywać funduszy strażakom lub ofiarom.

 

Pożar Biebrzańskiego Parku Narodowego w Polsce


Pożar w tzw. basenie środkowym Biebrzańskiego Parku Narodowego trwa od niedzieli. Szacunki strażaków i parku narodowego mówią o powierzchni ok. 6 tys. ha, które dotąd objął. W działaniach bierze udział kilkaset osób, w tym blisko 360 strażaków zawodowych i Ochotniczej Straży Pożarnej oraz 50 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, służby parku narodowego i leśnicy, przy wsparciu m.in. policji, Straży Granicznej i okolicznych mieszkańców. Według strażaków jest jednym z największych, z którymi polska straż pożarna miała kiedykolwiek do czynienia. Biebrzański Park Narodowy jest największym parkiem w Polsce - jego powierzchnia wynosi około 59 tysięcy hektarów.


Ministerstwo Klimatu zgodnie z rekomendacją Morawieckiego przeznaczy do 5 mln zł dofinansowania z programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na przeciwdziałanie klęsce żywiołowej i likwidacji jej skutków po zakończeniu pożaru trwającego w Biebrzańskim Parku Narodowym.


Czy na Facebooku pojawiły się zbiórki pieniężne na ten cel?21 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page