top of page
  • redakcja51

EURACTIV: Dziś rozpoczyna się szczyt klimatyczny Bidena

Autor: Paulina Borowska


Dziś (22 kwietnia) rozpoczyna się szczyt klimatyczny Leaders Summit on Climate, zainicjowany przez prezydenta USA Joego Bidena. W spotkaniu uczestniczyć będzie m.in. prezydent Rosji Władimir Putin, a także prezydent Polski Andrzej Duda.
W dwudniowym szczycie w sprawie klimatu, rozpoczynającym się w Międzynarodowym Dniu Ziemi, udział weźmie czterdziestu liderów z krajów, które są największymi światowymi emitentami dwutlenku węgla oraz zagrożonych kryzysem klimatycznym lub prezentujących innowacyjne podejście do tego problemu.

„Szczyt zorganizowany z inicjatywy Joego Bidena to okazja, żeby przywódcy światowi, którym rzeczywiście zależy na ambitnej polityce klimatycznej, się „policzyli”. Obecność polskiego prezydenta w tym gronie cieszy, bo Polska jest w globalnym układzie ważna – przede wszystkim dlatego, że jest członkiem Unii Europejskiej, ale też dużym emitentem i tradycyjnie jednym z państw opornych wobec ambitnych celów. Dobrze by było wykorzystać tę okazję, żeby zgłosić akces do wyraźnie tworzącego się „klubu klimatycznego”. Aby to zrobić, prezydent Andrzej Duda musi dać jednoznaczny sygnał, że Polska planuje osiągnięcie neutralności klimatycznej i podać datę zgodną z założeniami Porozumienia Paryskiego. Bez tej jednoznacznej deklaracji cokolwiek prezydent Duda powie na Szczycie, będzie tylko dyplomatycznym rytuałem”, stwierdził w komentarzu przesłanym do redakcji EURACTIV.pl dr Kacper Szulecki z Uniwersytetu w Oslo.


Leaders Summit on Climate: Chiny i USA największymi emitentami CO2


Jak podał Biały Dom w oświadczeniu, Leaders Summit on Climate będzie krokiem milowym na drodze do szczytu klimatycznego ONZ (COP26), który odbędzie się w listopadzie br. w Glasgow. Celem inicjatywy jest podkreślenie pilności i korzyści ekonomicznych, płynących ze wzmocnionych działań na rzecz klimatu.

W spotkaniu uczestniczył będzie przywódca Chin Xi Jinping, który niedawno ogłosił, że Pekin chce osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2060 r. Jego udział w wydarzeniu jest znaczący dla inicjatywy ze względu na fakt, że Chiny odpowiadają za 29 proc. globalnej emisji dwutlenku węgla i tym samym są największym emitentem CO2 na świecie.

W zeszłym tygodniu do Chin udał się specjalny wysłannik USA ds. klimatu John Kerry. Oba państwa zadeklarowały współpracę w zakresie zmniejszania emisji dwutlenku węgla w obecnej dekadzie. Stany Zjednoczone są na drugim miejscu, jeśli chodzi o emisję CO2 – 14 proc. udziału w globalnych emisjach do atmosfery.


2 wyświetlenia0 komentarzy

Comments


bottom of page