top of page
  • redakcja51

Firma Promateris otrzymała dofinansowanie z funduszy norweskich i funduszy EOG

BUFTEA, Rumunia, 19 kwietnia 2021 r. /PRNewswire/ -- Promateris zainicjowała projekt inwestycyjny nowego oddziału, Bio Compounds, mający na celu rozpoczęcie lokalnej produkcji surowców ze źródeł częściowo odnawialnych stosowanych w produkcji opakowań nadających się na kompost. Tym samym Promateris umacnia swoją pozycję w regionie, budując jeden z największych w Europie Środkowo-Wschodniej potencjałów w zakresie zintegrowanej bioprodukcji.Inwestycja realizowana jest w ramach projektu pt. „Oparte na surowcach biologicznych rozwiązania dla gospodarki o zamkniętym obiegu na rzecz dekarbonizacji lokalnej gospodarki”, którego wartość przekracza 1,65 mln EUR. Projekt otrzymał 744 tys. EUR dofinansowania od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii ze środków Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 w ramach programu „Rozwój małych i średnich przedsiębiorstw w Rumunii”. Projekt realizowany jest we współpracy z norweską firmą BioBag.

Nowy oddział Bio Compounds rozpocznie produkcję BioMateris – surowca przeznaczonego do produkcji opakowań nadających się na kompost – w 2022 r. Ponieważ Rumunia jest jednym z najważniejszych producentów rolnych w Unii Europejskiej, Promateris zamierza wspierać i wnosić czynny wkład w rozwój silnej lokalnej biogospodarki i wydajnego korzystania z surowców naturalnych.

Co więcej, integracja miejscowych łańcuchów produkcji rolnej daje producentom bioopakowań nadających się do kompostowania możliwość zmniejszenia ich śladu węglowego i stworzenia silniejszej lokalnej gospodarki o obiegu zamkniętym.

BioMateris to rezultat nieustających inwestycji w dział B+R firmy, jak również wynik współpracy nawiązanej z kilkoma instytutami badawczymi. BioMateris znajdzie zastosowanie w tworzeniu produktów dla następujących branż i sektorów: rolnictwo (włóknina ogrodnicza), handel detaliczny, sektor hotelarski i gastronomiczny (opakowania do żywności), gospodarka bioodpadami (worki na śmieci) itp. Firma Promateris posiada ponad 50-letnią tradycję w produkcji związków polimerowych do zastosowań technicznych i specjalnych – doświadczenie to będzie stanowiło duży atut przy rozwoju nowego oddziału.

Promateris to jeden z największych w Europie producentów zrównoważonych produktów i rozwiązań dla gospodarki o obiegu zamkniętym. Promateris posiada ponad 60-letnie doświadczenie w produkcji opakowań, co pozwoliło firmie zyskać pozycję lidera w regionie i zgromadzić rozległą wiedzę technologiczną w dziedzinie inżynierii chemicznej.

Grupa Promateis inwestuje w opracowywanie zrównoważonych produktów opakowaniowych i rozwiązań dla gospodarki o obiegu zamkniętym, a także badania i rozwój oraz rozwiązania w zakresie utylizacji. Firma posiada fabrykę, która produkuje specjalistyczne związki do zastosowań technicznych. Biura handlowe Promateis mieszczą się w Bukareszcie, Walencji i Atenach, a jej dystrybutorzy działają w ponad 20 krajach na 3 kontynentach.


Źródło informacji: PR Newswire

1 wyświetlenie0 komentarzy

Comments


bottom of page