top of page
  • redakcja51

Jak nauka i biznes idą w parze w czasach „online”

Świat nauki i biznesu doskonale się uzupełniają. Kluczowe dla firm, które chcą się rozwijać jest korzystanie ze wsparcia naukowców, podczas prac nad innowacjami. Dla środowisk akademickich zaś ważnym aspektem jest możliwość zastosowania nauki w realnych warunkach. Digital Technology Poland (DTP) oraz Wydział Transportu Politechniki Warszawskiej poszerzyli współpracę, mającą na celu wymianę wiedzy i doświadczeń.Na początku była wspólna praca nad weryfikacją stanu techniki i przydatności innowacji DTP dla przedsiębiorstw produkcyjnych. Wspólnie wydane zostały 2 artykuły naukowe, w znaczących czasopismach Sensors i Energies.

Teraz postanowiono pójść o krok dalej - rozpoczęto cykl seminariów w domenie Przemysłu 4.0. Pierwsze spotkanie odbyło się online w Zakładzie Podstaw Budowy Urządzeń Transportowych Politechniki Warszawskiej. Organizatorem był dr hab. inż. Mariusz Kostrzewski, a gościem specjalnym – Andrzej Szajna, Chief Digital Officer w DTP. Tematem seminarium było „Zastosowanie rozszerzonej rzeczywistości i (nowej) Sztucznej Inteligencji w procesach wytwórczych”.

Seminarium otworzyli prodziekan ds. kształcenia, dr hab. inż. Ewa Kardas-Cinal oraz dr hab. inż. Jarosław Korzeb (kierownik zakładu). Na wstępie podkreślono wagę współpracy między DTP a uczelnią.

„Ważnym aspektem współpracy uczelni z podmiotami biznesowymi jest możliwość wymiany doświadczeń, co pozwala na weryfikację zagadnień teoretycznych w realnym zastosowaniu. Dzięki temu nasi studenci i pracownicy naukowi mają szansę poszerzenia wiedzy o aspekty praktyczne oraz możliwość wpływu na rozwój nowych technologii i stan techniki. Współpraca z Digital Technology Poland jest na to doskonałym przykładem” - mówił dr hab. inż. Mariusz Kostrzewski.

„Politechnika Warszawska to nasz kolejny niezwykle ważny partner naukowy. DTP od lat aktywnie współdziała ze środowiskami akademickimi. Współpracujemy z kilkoma uczelniami wyższymi oraz instytutami naukowymi w Polsce i na świecie. Spotkania tego typu pozwalają nam uczyć się od siebie nawzajem. To doskonała okazja do inkubowania innowacji. DTP w swoich działaniach jest pionierem, dlatego jesteśmy otwarci na inicjatywy i współprace pozwalające na wymianę wiedzy i doświadczeń” – podkreślał Andrzej Szajna.

Wykład Andrzeja Szajny dotyczył możliwości zastosowania technologii rozszerzonej rzeczywistości (AR) i sztucznej inteligencji (AI) w procesach produkcyjnych. Podkreślał w nim istotny wpływ uczenia maszynowego i sieci neuronowych na innowacyjne rozwiązania dla Przemysłu 4.0. DTP wykorzystuje najnowsze światowe odkrycia w AI – badania Yanna LeCuna, Geoffreya Hintona i Yoshua Bengio z 2012 roku, które stały się przełomem w wykorzystywaniu sztucznej inteligencji. Prace naukowców zostały nagrodzone „Noblem w IT”, czyli nagrodą Turinga, w 2019.

Seminarium kończyła seria bardzo interesujących pytań. Prof. dr hab. inż. Zbigniew Lozia poruszył kwestię wykorzystywania rozszerzonej rzeczywistości w transporcie, między innymi użytkowania wyświetlaczy Head-up Display w samochodach. Z kolei dr hab. inż. Jarosław Korzeb zastanawiał się nad aspektami zdrowotnymi użytkowania okularów AR. To często pojawiający się dylemat. Andrzej Szajna przytoczył rozdział swojej pracy doktorskiej, mówiący o braku negatywnych skutków używania okularów AR, w przeciwieństwie do m.in. choroby symulatorowej, której przyczyną jest korzystanie z okularów wirtualnej rzeczywistości. Okazuje się, że okulary AR można z powodzeniem wykorzystywać w terapiach przy chorobie Parkinsona, zaburzeniach równowagi oraz u dzieci i młodzieży z autyzmem.

Planowane są kolejne edycje spotkań, również warsztatowych. DTP jest firmą otwartą na kooperacje pozwalające na rozwój firmy. Nauka i biznes doskonale się bowiem uzupełniają.


Źródło informacji: DTP Sp. z o.o.

3 wyświetlenia0 komentarzy

Kommentare


bottom of page