top of page
  • Zdjęcie autoraRedaktor

Lewica odrzuca propozycję Platformy "Jest taka stara zasada: małpie brzytwy się nie daje"

Zaktualizowano: 23 kwi 2020

Włodzimierz Czarzasty wykluczył możliwość poparcia przez Lewicę zmian w konstytucji. Odnosząc się do propozycji Borysa Budki, by przenieść wybory na 2021 r., stwierdził, że Lewica nie ufa Andrzejowi Dudzie. - Jest taka stara zasada w Polsce: małpie brzytwy się nie daje - powiedział wicemarszałek Sejmu.


Dostaliśmy propozycję, aby przedłużyć kadencję panu prezydentowi Andrzejowi Dudzie o jeden rok. Pytamy: kto weźmie odpowiedzialność za jego decyzje w trakcie tego roku? Kto weźmie odpowiedzialność za człowieka, który w sposób bezkompromisowy łamał konstytucję przez cztery lata? Kto weźmie odpowiedzialność za człowieka, który podpisywał wszystko, co mu prezes Jarosław Kaczyński kazał podpisać? Kto weźmie odpowiedzialność za człowieka, który podpisze ustawy, według których może się okazać, że za rok Sejm zwykłą większością głosów wybierze prezydenta Rzeczypospolitej?

Wybory prezydenckie w Polsce odbędą się w niedzielę, 10 maja 2020 roku. Informacje o terminie głosowania 5 lutego podała marszałek Sejmu Elżbieta Witek.  Poprzednie wybory na Prezydenta Polski odbywały się w maju (2015, wygrał je Andrzej Duda), lipcu (2010, zwycięzcą był Bronisław Komorowski) oraz październiku (2005, głową państwa został Lech Kaczyński).

Jest taka stara zasada w Polsce: małpie brzytwy się nie daje. My nie zgadzamy się, żeby przedłużać o rok kadencję pana prezydenta Andrzeja Dudy, bo mu nie ufamy

Włodzimierz Czarzasty podkreślał, że Lewica nie zgadza się na zmianę konstytucji razem z posłami PiS. - Dowiadujemy się z mediów, że jest przygotowana ustawa, która zobowiąże polski Sejm, żeby zobowiązał rząd do wprowadzenia stanu klęski żywiołowej. Ta ustawa jest niezgodna z konstytucją. Artykuł 232 konstytucji jasno precyzuje, kto ma kompetencje do wprowadzania stanu klęski żywiołowej. Przestrzegamy was, że to doprowadzi do chęci zmiany konstytucji. Lewica konstytucji zmieniała nie będzie dlatego, że do zmiany konstytucji potrzebne są nie tylko głosy pana Gowina, ale potrzebne są głosy PiS.


Wybory 2020


Pierwszym kandydatem na Prezydenta Polski w najbliższych wyborach będzie Andrzej Duda. Głowa państwa cieszy się wysokim poparciem społecznym i poziomem zaufania w kolejnych sondażach, a jego kandydaturę na kolejną kadencję kilkukrotnie zgłaszali już prominentni politycy PiS.


Drugim kandydatem na Prezydenta Polski jest Władysław Kosiniak Kamysz. Podczas niedzielnej rady PSL, zorganizowanej 3 listopada, przedstawiciele partii ogłosili, że jej przewodniczący jest "naturalnym" kandydatem w wyborach w 2020 roku.  Sam polityk deklaruje, że jest gotowy do kandydowania. Trzecim oficjalnym kandydatem w wyborach prezydenckich jest Szymon Hołownia. - Powiem to wprost, po raz pierwszy publicznie. Na początku przyszłego roku zostaną ogłoszone wybory, mające wyłonić spośród nas przyszłego prezydenta RP. Chcę w nich kandydować - powiedział Hołownia na oficjalnej konferencji prasowej. 

Czwartą kandydatką na Prezydenta RP została Małgorzata Kidawa - Błońska. Posłanka wygrała prawybory w Koalicji Obywatelskiej, w których startował też prezydent Poznania - Jacek Jaśkowiak. -Mamy siłę, mamy energię, wiemy, czego chcemy. Chcą tego Polacy, którzy nas wesprą. Wygramy te wybory, nie będą Polacy się już musieli wstydzić prezydenta- powiedziała Kidawa - Błońska tuż po ogłoszeniu wyników wyborów.   Lewica wystawi do wyborów prezydenckich Roberta Biedronia. Jego kandydaturę poparły SLD i Partia Razem. Kandydatem Konfederacji w wyborach prezydenckich będzie Krzysztof Bosak. Zdecydował o tym zjazd przedwyborczy elektorów, na którym politycy ugrupowania głosowali na wybranych kandydatów:  Bosak otrzymał 163 głosy i pokonał Grzegorza Brauna (146 głosów).  

W wyborach prezydenckich 2020 będzie też można głosować na: - Stanisława Żółtka, kandydata Kongresu Nowej Prawicy - Marka Jakubiaka, kandydata Federacji dla Rzeczpospolitej - Mirosława Piotrowskiego, kandydata Ruchu Prawdziwa Europa - Pawła Tanajno (kandydat bezpartyjny)


3 wyświetlenia0 komentarzy

Comentários


bottom of page