top of page
  • redakcja51

Lodowce topnieją w zatrważającym tempie


Topnienie globalnych pokładów lodu nie jest dla nas nowopoznanym zjawiskiem. Pomimo, iż problem ten jest nam znany od dłuższego czasu, a sama informacja stała się dla wielu niezmiennym faktem, to nie należy jej lekceważyć. Wręcz przeciwnie.


W ciągu ostatnich lat odnotowano wzrost tempa topnienia lodu, aż o ponad 60 proc. Najbardziej zagrożonymi regionami okazały się Antarktyda oraz Grenlandia, to tam właśnie zmiany przyspieszyły najbardziej. Problem również dotyczy Syberii, gdzie topniejąca zmarzlina uwalnia niebezpieczny metan. Badacze University of Leeds oznajmiają, że ,,W pokrywie lodowej spełnia się teraz najgorszy scenariusz (…)’’ .


Dlaczego jednak tak bardzo zależy nam na zdrowiu lodowców?

Są one wyjątkowo istotne dla przemysłu rolniczego. Latem, podczas gdy warunki pod uprawę z powodu zmian klimatycznych są ciężkie, topniejący lód zaopatruje rzeki i tym samym glebę w życiodajną wodę.

Ponadto globalne pokłady lodu działają jak ,,ziemska klimatyzacja’’, ponieważ chłodzą powietrze. Tracąc ją znacznie przyspieszymy ocieplenie klimatu, co doprowadzi do jeszcze szybszego roztopu lodu.

Lodowce są również istotnym pokładem wód słodkich, dlatego właśnie cofanie się lodowców w różnych częściach świata wywiera ogromny wpływ na lokalną jak i globalną skalę.

Skutki topnienia zauważalne są również w Polsce, gdyż poziom Morza Bałtyckiego rośnie 2-4 cm na dekadę, co z pewnością w dłuższym okresie czasu wpłynie bardzo negatywnie na przybrzeżne miasta. Zasięg fal sztormowych diametralnie się zmieni, dlatego bez odpowiedniego zabezpieczenia brzegów, w przyszłości linia brzegowa przesunie się.

Poza tym, lodowce są po prostu piękne. Jest to historia zamknięta w kryształkach lodu, twór natury zapierająca dech w piersiach.


Co zrobić, aby spowolnić ocieplenie klimatu, a tym samym topnienie lodowców?

Każdy z nas może przyczynić się do ochrony klimatu, jest to jednak proces mozolny i długotrwały. Powolne wprowadzanie w życie małych zmian i nawyków, jest w stanie uchronić nas przed najgorszym. Można zacząć od rzeczy tak prostych jak wymienienie żarówek na energooszczędne. Warto również zmniejszyć temperaturę w domu o 1°C i upewnić się, że temperatura w pomieszczeniach nie przekracza 20-21°C. Taki zabieg gwarantuje nam spadek kosztów ogrzewania, a my przyczynimy się do poprawy ekosystemu. Kolejnym sposobem ratowania lodowców, z którego my również czerpiemy korzyści, jest zmiana środka transportu na rower, bądź spacer. Możemy również korzystać z transportu publicznego. Jest to o wiele zdrowsze dla nas, jak i dla środowiska. Zalecane jest również świadome robienie zakupów, jak i świadome ograniczanie spożywania mięsa, ponieważ hodowla bydła wyjątkowo negatywnie wpływa na atmosferę.

Warto jeszcze głębiej wdrożyć się w temat ochrony lodowców, ponieważ nie wiemy kiedy nastąpi ten dzień, gdy będzie już za późno.


Comments


bottom of page