top of page
  • Zdjęcie autoraRedaktor

Czy Jurek Owsiak i Dominika Kulczyk finansują polską walkę z koronawirusem zamiast rządu PiS?

Zaktualizowano: 26 kwi 2020

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy realizuje wysyłkę środków ochrony osobistej, m.in. przyłbic, płynów dezynfekujących i mydła. Trafią one do stacji pogotowia ratunkowego, DPS-ów, oddziałów ginekologiczno-położniczych, a także szpitali, walczących z koronawirusem. 

Największą część wysyłki stanowią, zgodnie ze zgłaszanym przez placówki zapotrzebowaniem, trójwarstwowe maseczki chirurgiczne. WOŚP jeszcze w tym tygodniu rozdysponuje 1,6 miliona takich maseczek, a kolejny milion, po realizacji transportu z Chin, przekaże w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Całościowo, dzięki Fundacji WOŚP, do placówek ochrony zdrowia różnego rodzaju trafi więc 2,6 miliona maseczek.


Wartość dokonanych zakupów (wliczając łóżka) sięga już 36 milionów złotych. 

Całkowita kwota zebrana w 2020 roku wyniosła 186 133 610,66 złotych.

Kwota wydana na walkę z koronawirusem stanowi 0,2 zebranej w tym roku kwoty, która w większości pochodziła od osób prywatnych.


Transport sprzętu z Chin zakupionego przez WOŚP został opłacony przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów przy rządzie PiS i jest realizowany w ramach akcji humanitarnej (co daje m.in. zwolnienie z cła i podatku VAT), za co Owsiak podziękował rządowi na antenie TVN dnia 21 kwietnia.Największa w historii darowizna prywatna


Dominika Kulczyk przekazała fundacji Lekarze Lekarzom kwotę 20 mln złotych, która następnie została wydana na sprzęt chroniący lekarzy. Akcja importu masek, kombinezonów i przyłbic została wsparta przez rząd PiS i przewoźnika LOT Cargo, spółkę skarbu państwa.


- Dzięki największej w historii Polski prywatnej darowiźnie na walkę z COVID-19, dokonanej przez Dominikę Kulczyk, możliwe było zakupienie ogromnej ilości sprzętu ochrony zdrowia, który umożliwi bezpieczną pracę personelowi medycznemu w wielu szpitalach w całej Polsce. Całość sprzętu zostanie przekazana do Okręgowych Izb Lekarskich komentuje Andrzej Matyja, Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Przewoźnikiem jest LOT Cargo, wykorzystujący samoloty Dreamliner. Transport został opłacony przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów przy rządzie PiS i jest realizowany w ramach akcji humanitarnej (co daje m.in. zwolnienie z cła i podatku VAT)- rząd PiS zwolnił zakup z obowiązujących podatków. Procesem produkcyjno-logistycznym z Chin zajęła się Polsko-Chińska Rada Biznesu.


Inne darowizny prywatne:

  • Jakub Błaszczykowski i jego fundacja przekazali 400 tys. zł na walkę z pandemią koronawirusa

  • Robert i Anna Lewandowscy przekażą prawie pięć milionów złotych na walkę z koronawirusem


Dofinansowanie UE na walkę z koronawirusem


Polska otrzyma prawie 7,5 mld euro, z czego ponad 1,1 mld euro popłynie od ręki. To oznacza napływ ponad 30 mld zł na ochronę zdrowia i miejsc pracy. Kraje członkowskie nie będą musiały dodatkowo składać się na planowany nowy fundusz.


Dofinansowanie rządowe na walkę z koronawirusem


Rząd przeznaczy 212 mld zł na walkę ze skutkami gospodarczymi koronawirusa


Premier podkreślił, że pakiet antykryzysowy jest niezależny od środków z funduszy europejskich. Zaznaczył, że kilkanaście mld zł z Unii Europejskiej, o których informowano w ostatnich dniach, nie są nowymi środkami, tylko wynegocjowanymi wcześniej w ramach budżetu unijnego na lata 2014-2020.


"Prawie 470 mln zł dodatkowych środków z rezerwy ogólnej oraz rezerw celowych budżetu państwa przekazanych zostało na działania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem koronawirusa" - poinformował minister finansów Tadeusz Kościński na Twitterze.


"350 mln zł trafiło do Agencji Rezerw Materiałowych na uzupełnienie rezerw strategicznych. Prawie 100 mln zł to środki dla szpitali i ratownictwa medycznego, które wynikało z wniosków wojewodów. Część funduszy przekazaliśmy z przeznaczeniem na działania informacyjne. Wnioski o środki w związku z koronawirusem obsługujemy priorytetowo" - wytłumaczył Kościński, cytowany na Twitterze.


Spółki skarbu państwa


Fundacje przy nadzorowanych przez Ministerstwo Aktywów Państwowych spółkach Skarbu Państwa przekazały już ponad 100 mln zł placówkom służby zdrowia na walkę z koronawirusem – poinformował resort aktywów państwowych.


MAP podało, że spółki przekazują też m.in. sprzęt i środki ochrony. „Fundacje działające przy nadzorowanych przez MAP spółkach Skarbu Państwa przekazały już ponad 100 mln zł placówkom służby zdrowia walczącym z koronawirusem. Spółki przekazują też sprzęt i środki ochrony personalnej oraz wspierają walkę logistycznie” – napisano na Twitterze.


PKN Orlen przeznaczył łącznie ponad 100 mln zł na środki higieny i ochrony oraz na sprzęt medyczny w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.


Koncern do tej pory zakupił 7 mln masek chroniących przed zakażeniem koronawirusem. Trafią one głównie do Agencji Rezerw Materiałowych i Fundacji Orlen, które zadecydują o ich dalszej dystrybucji.

– PKN Orlen zakupił dwa rodzaje masek ochronnych. Pierwszy to trójwarstwowe maski jednorazowe, których zewnętrzne warstwy wykonane są z materiału antybakteryjnego, natomiast wewnętrzna stanowi bazę filtrującą. Maksymalna szybkość filtracji wynosi 94%. Drugi rodzaj to maski, które ściśle przylegają do twarzy i zapewniają bardzo skuteczne filtrowanie oraz najwyższy stopień ochrony. Wydajność filtra przekracza 96%. Maski te wykorzystywane są przede wszystkim w służbie zdrowia oraz przemyśle chemicznym – czytamy także.


Z kolei Fundacja Orlen przekazała 10 mln zł na pomoc szpitalom w całej Polsce, zajmującym się diagnozowaniem oraz leczeniem zakażonych osób. Za otrzymane darowizny placówki m.in. poszerzą bazę laboratoryjną, zakupią karetki, sprzęt medyczny, a także kombinezony ochronne, gogle, przyłbice, maski ochronne i rękawiczki chirurgiczne oraz środki dezynfekcyjne, podano dalej.


Na temat darowizn od spółek skarbu państwa przeczytamy więcej na stronie Demagog

10 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page