top of page
  • redakcja51

Prezydent na 30-leciu GPW

Prezydent Andrzej Duda będzie gościem obchodów 30-lecia pierwszej sesji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW). Imprezę uświetnią również panele dyskusyjne, w których wezmą udział prezesi spółek notowanych na giełdzie. Całość wydarzenia można będzie śledzić online.


Uderzeniem w dzwon na otwarcie sesji przez prezydenta RP Andrzeja Dudę mają rozpocząć się w piątek 16 kwietnia uroczyste obchody 30-lecia pierwszej sesji giełdowej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W specjalnym wystąpieniu zapowiadającym to wydarzenie prezydent stwierdził:

„Warszawską giełdę można wręcz uznać za ikonę odbudowanego w niepodległej Rzeczpospolitej wolnego rynku. Powiedziałbym nawet więcej - jest ona jednym z symboli wolnej Polski. Tutaj, na warszawskim parkiecie, Polska wytyczyła drogę, która może być lekcją i inspiracją dla innych narodów”.


Zauważył również, że umiejscowienie warszawskiej giełdy – serca wolnego rynku – w dawnej siedzibie partii marksistowskiej, centrali komunistycznej władzy, jest swoistym chichotem historii.


Przypomniał też, że 30 lat temu na pierwszej sesji giełdowej zadebiutowało pięć spółek, a obroty wyniosły niecałe 2 tys. złotych. Dzisiaj na obu parkietach GPW są notowane akcje i obligacje ponad 800 emitentów o łącznej kapitalizacji 1 biliona i 100 miliardów złotych.

„Przez te 30 lat przeszliśmy długą drogę. Na początku wydawało się, że robienie giełdy w kraju, w którym nie ma kapitału, nie ma za bardzo sensu. A do tego jeszcze większość gospodarki była centralnie planowana, bo dominowały w niej przedsiębiorstwa państwowe. Wbrew logice udało się stworzyć rynek kapitałowy, który w ciągu 27 lat został zakwalifikowany do rynków rozwiniętych” – powiedział Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, w zamieszczonym w internecie zaproszeniu na obchody rocznicy.


Jednocześnie prezes Dietl podkreślił, że Polska przeszła tę drogę w ekspresowym tempie 28 lat, dwa razy szybciej niż Korea Południowa. „Dzisiaj polska giełda jest modelem udanej transformacji i wprowadzenia instytucji wolnorynkowych do systemu gospodarczego” – dodał.


Wydarzenia związane z 30-leciem pierwszej sesji giełdowej na GPW będą się odbywać przez cały dzień. Oprócz przemowy prezydenta, zaplanowano także wystąpienia premiera Mateusza Morawieckiego oraz wicepremierów: Jacka Sasina i Jarosława Gowina. W pięciu panelach dyskusyjnych, oprócz przedstawicieli GPW, udział wezmą: prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, założyciel i prezes Zarządu Comarch S.A. prof. Janusz Filipiak i prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A. Marcin Chludziński. „Zapraszamy do śledzenia wydarzeń rocznicowych przez cały dzień na naszym kanale youtube” – zachęcił prezes Dietl.


Transmisję można również oglądać na stronie 30latGPW.pl oraz kanałach biznes.pap.pl, infostrefa.tv/GPW

Aktualna agenda wydarzenia dostępna jest na stronie: https://30latgpw.pl/2 wyświetlenia0 komentarzy

Comments


bottom of page