top of page
 • Zdjęcie autoraRedaktor

Trendy w pracy hybrydowej według Microsoft

Zastosowanie elastycznego modelu pracy będzie miało wpływ na pozyskiwanie i utrzymywanie talentów – wynika z najnowszej edycji badania Work Trend Index. Microsoft zaprezentował również 7 trendów pracy hybrydowej, które każdy menedżer powinien znać, wraz z wejściem w nową erę pracy. Eksperci przekonują, że zdalny model pracy zapewni dostęp do szerszego grona talentów, które były dotychczas niedostępne ze względu na przywiązanie do miejsce wykonywania obowiązków.

Mając na uwadze wsparcie przedsiębiorstw w procesie zmian, Microsoft zaprezentował wnioski z nowej edycji badania Work Trend Index pt. “The Next Great Disruption is Hybrid Work – Are We Ready?” („Nowa wielka przemiana to praca hybrydowa – czy jesteśmy na nią gotowi?”). Raport przedstawia wyniki badania 30 tys. pracowników z 31 krajów oraz analizę bilionów zagregowanych danych dotyczących produktywności i pracy osób korzystających z Microsoft 365 i LinkedIn. Obejmują one również perspektywę ekspertów, którzy od lat studiowali zagadnienia współpracy, kapitału społecznego oraz projektów przestrzeni.

Raport wyraźnie pokazuje, że liderzy biznesowi nie mogą postrzegać pracy hybrydowej według starych zasad. Wymaga ona ponownego przemyślenia wcześniej przyjętych założeń.

„Wybory, których dokonujemy dzisiaj wpłyną na przedsiębiorstwa i instytucje w kolejnych latach. To moment, który wymaga jasnej wizji i podejścia nastawionego na wzrost” – mówi Jared Spataro, Corporate Vice President for Microsoft 365. “Te decyzje wpłyną na wszystko, począwszy od tego, jak kształtujemy kulturę organizacyjną, jak przyciągamy i utrzymujemy talenty, po sposób, w jaki możemy lepiej wspierać współpracę i innowacje”.

Wyniki badania pokazują, że ostatni rok fundamentalnie zmienił naturę naszej pracy:

 • Trendy dotyczące współpracy na podstawie analizy Microsoft Teams i Outlook sugerują, że nasze sieci kontaktów zmniejszyły się, ale praca hybrydowa jest w stanie je ożywić.

 • Czas spędzony na spotkaniach podwoił się w skali globalnej, a liczba przesyłanych e-maili w lutym br. wzrosła o 40 miliardów w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej.

 • Praca stała się bardziej ludzka. Prawie 40 proc. respondentów przyznało, że czuje się bardziej komfortowo w całości angażując się w wykonywane obowiązki niż przed pandemią, a jedna na sześć osób doświadczyła momentów wzruszeń w towarzystwie kolegi lub koleżanki z pracy.

Badania wskazują, że jesteśmy na progu transformacji zachodzącej w miejscu pracy:

 • 73 proc. ankietowanych pracowników chce kontynuować pracę w elastycznym modelu.

 • Liczba ogłoszeń na LinkedIn uwzględniających pracę zdalną wzrosła pięciokrotnie podczas pandemii.

 • Ponad 40 proc. globalnej liczby pracowników rozważa odejście z pracy w tym roku, a 46 proc. planuje zmienić miejsce zamieszkania, ze względu na możliwość wykonywania obowiązków w sposób zdalny.

Krótko mówiąc, adopcja elastycznego modelu pracy będzie miała wpływ na to, kto zostaje, kto odchodzi i kto dołącza do firmy.

Raport prezentuje również 7 trendów pracy hybrydowej, które każdy lider powinien znać wchodząc w nową erę pracy:

 • Elastyczna praca pozostanie z nami na dłużej.

 • Liderzy biznesowi nie maja kontaktu z pracownikami i wymaga to pilnej zmiany.

 • Pod wysoką wydajnością kryją się wyczerpani pracownicy.

 • Przedstawiciele generacji Zet mają poczucie zagrożenia i potrzebują zaktywizowania.

 • Kurczące się sieci kontaktów są zagrożeniem dla innowacyjności.

 • Autentyczność zwiększy produktywność i dobre samopoczucie.

 • W świecie pracy hybrydowej utalentowani pracownicy są wszędzie.

Oprócz wskazania trendów dotyczących przyszłości pracy, Work Trend Index identyfikuje pięć strategii przydatnych dla liderów biznesowych, którzy zaczynają dokonywać niezbędnych zmian:

 • Stwórz plan wspierający i przygotowujący ludzi do ekstremalnej elastyczności.

 • Inwestuj w przestrzeń i technologię do łączenia świata fizycznego i cyfrowego.

 • Walcz z wypaleniem cyfrowym od samej góry struktury organizacyjnej.

 • Odbudowa kapitału społecznego i dostosowanie kultury organizacyjnej powinny być priorytetem.

 • Przeanalizuj doświadczenia swoich pracowników, po to by lepiej konkurować o najlepsze i najbardziej różnorodne talenty.

„W ostatnich miesiącach zaobserwowaliśmy przyspieszenie trendów, które pojawiły się przed pandemią. Prawdopodobnie najbardziej ekscytującym trendem jest wzrost znaczenia pracy zdalnej. W miarę demokratyzacji możliwości, dzięki pracy zdalnej i przepływowi talentów, będziemy świadkami rozprzestrzeniania się umiejętności w całym kraju. To czas dla liderów biznesu, aby wykorzystać okazję do pozyskania różnych umiejętności i talentów, które wcześniej nie były dla nich dostępne” – mówi Karin Kimbrough, Główna Ekonomistka LinkedIn.

Więcej szczegółów oraz pełny raport do pobrania znajdują się TUTAJ. źródło https://news.microsoft.com/pl-pl/2021/03/23/73-proc-pracownikow-oczekuje-elastycznego-modelu-pracy-microsoft-publikuje-wnioski-z-najnowszej-edycji-badania-work-trend-index/

0 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page