top of page
  • Zdjęcie autoraRedaktor

Zapowiedź konferencji o promocji szczepień

W imieniu organizatorów zapraszamy do udziału online w bezpłatnej konferencji naukowej organizowanej w ramach projektu „Budowanie zaufania do szczepień ochronnych z wykorzystaniem najnowszych narzędzi komunikacji i wpływu społecznego”, kierowanej do ekspertów ze środowisk naukowych, akademickich, medycznych, psychologii społecznej, nowoczesnych technologii w zakresie medycyny, mediów oraz innych osób zainteresowanych tą tematyką.

Wydarzenie odbędzie się 20 września 2022 r., w godzinach 9:00-16:00. Udział online nie wymaga rejestracji, a zapis wideo na żywo dostępny będzie na stronie projektu: www.medfake.pl

Konferencja będzie składała się z czterech paneli dyskusyjnych, tworzących interdyscyplinarną platformę wymiany informacji, łączącą medycynę, psychologię społeczną oraz nowoczesne technologie. Problematyka dyskusji dotyczyć będzie zagadnień związanych z komunikacją i promocją wiedzy opartej o dowody naukowe oraz promowaniem zdolności weryfikacji informacji medialnych poprzez konsultacje z autorytetami w danej dziedzinie. Wskazane zagadnienia są niezwykle istotne, w obliczu trendu malejącego zaufania społecznego wobec osiągnieć medycyny w zakresie szczepień ochronnych, wynikającego z dostępu do nieprawdziwych informacji typu fake news, dystrybuowanych przez nierzetelne źródła.

W jakim stopniu dezinformacja naukowa stanowi jedno z kluczowych wyzwań ludzkości, a w jakim to przejściowy problem z zakresu komunikacji i mediów? Coraz więcej pacjentów odmawia szczepień podstawowych. Czym kierują się „antyszczepionkowcy” i jakich argumentów używać, aby skutecznie porozumieć się z tą grupą społeczną? Dlaczego kwestia szczepień podlega polityzacji? Te i inne tematy podejmowane są przez środowisko naukowe i stanowią przedmiot dyskusji w ramach Projektu Med-Fake, który zaprezentowany zostanie podczas konferencji.

Zakres merytoryczny konferencji będzie podzielony na cztery główne obszary:

  • Program szczepień ochronnych – analiza stanu faktycznego, szanse i wyzwania

  • Szczepienia i społeczeństwo: moralność, wpływ społeczny i myślenie spiskowe

  • Jak współcześnie skutecznie promować szczepienia?

  • Dezinformacja naukowa – zagrożenie cywilizacyjne czy chwilowy epizod?

Głównym celem inicjatywy jest podniesienie zaufania do szczepień ochronnych w Polsce poprzez opracowanie narzędzi skłaniających pacjentów do odrzucenia nieprawdziwych twierdzeń medycznych w zakresie szczepień.

Organizatorami jest konsorcjum uczelni: Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, Uniwersytet SWPS, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. Projekt finansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków” Gospostrateg II.

Podczas wydarzenia, równolegle, będzie się odbywała również konferencja prasowa, gdzie przekazane zostaną aktualne informacje dotyczące tematyki szczepień ochronnych. Zgłoszenie wymaga przesłania prośby o akredytację dziennikarską.

Strona projektu: www.medfake.pl Rejestracja i akredytacje dziennikarskie: konferencja@szczepienia-cmkp.pl


6 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page